Komu i w jakiej sytuacji obowiązuje prawo do błędu przedsiębiorcy?

0
1312

Prawo do błędu przedsiębiorcy jest to szansa dla osób, które prowadzą swoją własną działaności gospodarczą. Nie każdy może jednak z niej skorzystać. Przekonaj się co o takiej regulacji mówią przepisy. Jak wygląda to w praktyce? W jakich przypadkach prawo do błędu nie obowiązuje? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/prawo-do-bledu-przedsiebiorcy/ 

Kogo dotyczy prawo do błędu przedsiębiorcy?

Takiego prawa ma osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nie dłużej niż rok. Zasada ta obowiązuje w przypadku przedsiębiorców, którzy zarejestrowani są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeżeli dawniej posiadały z działalność, to takie prawo przysługuje im po upływie 36 miesięcy od zawieszenia czy zamknięcia działalności.

Dzięki takim zasadom raczkujący przedsiębiorcy mają prawo do uniknięcia mandatu karnego czy administracyjnego oraz kary pieniężnej w przypadku, gdy przestaną naruszać przepisy czy usuną skutki swoich działań.

Sprawa do błędów mogą skorzystać również osoby, które są w trakcie postępowania mandatowego. W takim wypadku urzędnicy oceniają czy dana osoba wywiązała się ze wcześniejszych zobowiązań.

O jakich błędach mowa?

Są to przede wszystkim błędy związane z codziennym funkcjonowaniem działalności. Mogą być to błędy drobne takie jak brak ceny na produkcie czy te poważniejsze, jak spóźnienie ze złożeniem raportu księgowego.

Kiedy kara w przypadku prawa do błędu przedsiębiorcy nas nie ominie?

Kara nie ominie nas, jeżeli wcześniej popełniliśmy podobne lub takie samo wykroczenie. Tak jak w przypadku rażącego naruszenia przepisów czy w przypadku działań, które mogą wywołać nieodwracalne skutki.

Kary pieniężne czekają nas też w przypadku kiedy naruszymy przepisy w okresie pierwszego roku swojej działalności, ale sytuacja ciągnie się dalej, już po upływie tego czasu. Rzecz jasna prawo do błędu nie dotyczy jedynie osób, które dostaną mandaty karne z tytułu złamania innych przepisów na przykład przepisów ruchu drogowego.

Zobacz też: https://pontipino.pl/3-praktyczne-wskazowki-dla-pracujacej-matki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here