Ile przerwy na 8 godzin pracy

0
2555

Nawet jeśli nader wszystko zależy ci na utrzymaniu swojej wysokiej posady i zrobiłbyś naprawdę wiele, byleby tylko nie otrzymać od swojego szefa zwolnienia warunkowego, w żadnym wypadku nie powinieneś dać się wykorzystywać. Musisz znać swoje prawa i pilnować tego, aby nikt ich nie łamał. Są one ściśle związane m.in. z przerwami organizowanymi w trakcie pracy. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, ile przerwy na 8 godzin pracy, ponieważ masz pewne wątpliwości co do tego, czy twój szef trzyma się ustalonych zasad, czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz. Dzięki zdobytym informacjom zadbasz o swój komfort w miejscu pracy i pozwolisz sobie na wykonywanie zadań w odpowiednich warunkach – z właściwym czasem na przerwę.

8 godzin pracy

Najprawdopodobniej jesteś zatrudniony w ramach umowy o pracę – tak jak większość Polaków. W ciągu jednego dnia spędzasz w swojej firmie czy zakładzie osiem godzin. Skoro tyle pracujesz, przysługuje ci przynajmniej jedna, trwająca piętnaście minut przerwa. Nie uzyskasz jej w jednym przypadku – jeśli czas twojej pracy wynosi mniej niż sześć godzin. Oczywiście polskie prawo nie określa żadnych specjalnych zasad, co podczas takiej przerwy wolno pracownikom robić.

Teoretycznie możesz zużytkować ten czas w zupełnie dowolny sposób, najczęściej przeznaczając go na spożycie obiadu czy drugiego śniadania i doładowania się nową energią. Jako że w Polsce takie przerwy są pełnopłatne, twój szef ma prawo zadecydować o tym, kiedy będą się one odbywać. Przeważnie ma to miejsce w godzinach popołudniowych – między godziną 11 a 13. To idealna pora na zjedzenie drugiego śniadania czy wypicie małej czarnej kawy. Jeśli jednak twój szef wybrał sobie czas na przerwę w godzinach znacznie wcześniejszych, razem z innymi pracownikami możecie porozmawiać z nim na ten temat i skłonić go do zmiany swojej decyzji.

Wiesz już, ile przerwy na 8 godzin pracy powinno ci przysługiwać.

Czy wiesz jednak dokładnie, co możesz robić podczas tego wolnego czasu? Teoretycznie wszystko, jednak według polskiego prawa nie wolno ci opuszczać miejsca pracy. Możesz oczywiście wyjść na zewnątrz budynku, by zapalić papierosa lub po prostu odetchnąć świeżym powietrzem, ale nie powinieneś wyruszać nawet do oddalonego o kilka metrów sklepu czy kiosku. Takie zasady funkcjonują w większości firm, choć nawet tutaj zdarzają się pewne wyjątki. Inspirując się działaniami zagranicznych korporacji, polscy przedsiębiorcy zastępują te pełnopłatne, piętnastominutowe przerwy przerwami godzinnymi, które są całkowicie darmowe.

Ich zaletą jest to, że pozwalają one pracownikom na zupełną dowolność. Jeśli przysługuje ci godzinna bezpłatna przerwa, w jej trakcie możesz opuścić teren swojej pracy, udać się do pobliskiego sklepu czy nawet spotkać się ze znajomym na kawie lub obiedzie. Nikt ci za nią nie płaci, ale zyskujesz jednak więcej czasu na spokojny odpoczynek, który na pewno pozwoli ci wrócić do zakładu ze zdwojoną energią. Takie przerwy od dawien dawna funkcjonują w holenderskich czy niemieckich zakładach pracy. W Polsce stały się one popularne dopiero od niedawna.

przerwa

Każda robota rządzi się swoimi prawami. Mimo iż prace fizyczne są w teorii o wiele bardziej wymagające od tych umysłowych, to właśnie te drugie objęte są nieco innymi zasadami. Jeśli pracujesz głównie przy komputerze, po każdej godzinie przysługiwać ci powinna pięciominutowa przerwa. Twój szef musi ci ją zapewnić, jeśli na co dzień spędzasz przed ekranem swojego laptopa przynajmniej cztery godziny. Oczywiście pięciominutowych, cogodzinnych przerw nie powinieneś przeznaczać na plotkowanie ze znajomymi czy innymi współpracownikami, palenie papierosów bądź spożywanie posiłków. Możesz w ich trakcie wstać od komputera, ale powinieneś zająć się wtedy innymi zawodowymi obowiązkami – np. zatelefonowaniem do zniecierpliwionego klienta czy wypełnieniem pewnych dokumentów. Pamiętaj jednak zawsze, że takie przerwy po prostu ci przysługują i jest to zapisane w polskim prawie. Jeśli twój szef nie chce ci na nie pozwolić, możesz zaprezentować mu odpowiedni kodeks, wcześniej szukając go w sieci.

Przerwy w pracy są bardzo ważne i nie wolno ci o nich zapominać. Nawet jeśli akurat jesteś wolnym strzelcem i działasz na własną rękę, nie możesz za bardzo się przemęczać, myśląc cały czas o zdobyciu jak największych pieniędzy. Przynajmniej raz na kilka godzin zrób sobie krótką przerwę, wyjdź na zewnątrz, odetchnij świeżym powietrzem czy zjedz pełnowartościowy posiłek. Twój umysł zacznie wtedy pracować znacznie lepiej, a ciało nabierze sił do kolejnej walki.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here