Żadne z nas nie wiąże się z pracą na całe życie. Niezależnie od powodów, w życiu każdego pracownika nastaje taki moment, kiedy trzeba położyć na biurku swojego przełożonego wypowiedzenie z pracy. Niestety Ci z nas, którzy mogą mianować się w tej dziedzinie specjalistami zazwyczaj nie mają aż tak dużo doświadczenia w samym pracowaniu, więc ciężko znaleźć kogoś, kogo można zapytać o zdanie. Tak więc, jak wypowiedzieć umowę o pracę? Postaramy się na to pytanie jak najlepiej państwu odpowiedzieć.
Co najczęściej sprawia, że decydujemy się zrezygnować z pracy?
Przyczyny mogą być bardzo różne. Zdecydowanie jedną z najczęściej podawanych przyczyn, dla których rezygnujemy z danej pracy, jest nasze niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Najczęściej wiąże się to z tym, że po prostu czujemy się niedoceniani przez naszego pracodawcę. Istotne jest też to, czy w ogóle podejmujemy rozmowy z pracodawcą, mające na celu podniesienie naszego wynagrodzenia.
Inną przyczyną, dla której podejmujemy decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z naszym pracodawcą, jest zła atmosfera w pracy. Jeśli wykonujemy jakiś zawód, to poza satysfakcją z wynagrodzenia za wykonaną pracę, oczekujemy też bardzo dobrych warunków pracy. W pojęcie to wpisuje się także komunikacja z innymi pracownikami naszego zakładu.
Ostatnią przyczyną, dla której decydujemy się napisać wypowiedzenie z pracy, jest sytuacja, w której mamy poczucie, że zupełnie się nie rozwijamy. Jeśli przez dłuższy czas, nie mamy poczucia, że rozwijamy nasze umiejętności, nie mamy sytuacji, w której przysługuje nam awans, dopada nas poczucie beznadziei.
Człowiek jako istota myśląca, musi się rozwijać. Szczególnie istotne jest to wtedy, kiedy jesteśmy na samym początku naszej kariery. Zdobywanie doświadczenia jak również nowych umiejętności, to nasza podstawa, do tego aby w przyszłości wykonywać wymarzony przez nas zawód.
Okres wypowiedzenia
Zanim radośnie przedłożymy szefowi zwalniający nas od obowiązków druczek musimy zdawać sobie sprawę, że nie skończymy pracować natychmiast. Każda umowa o pracę ma okres wypowiedzenia zależny głównie od czasu już przepracowanego. W przypadku pracowników, którzy nie pracowali więcej niż pół roku mowa tu o dwóch tygodniach. Gdy ktoś przepracował więcej niż pół roku, a mniej niż trzy lata, jego okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc, a wszyscy pracujący dłużej zawsze muszą czekać trzy miesiące.
Okres wypowiedzenia jest zabezpieczeniem zarówno dla nas, jak i naszego pracodawcy. My dostajemy czas, podczas którego możemy aktywnie szukać nowej pracy, a pracodawca nie traci z dnia na dzień siły roboczej, którą ciężko będzie zastąpić. Jeśli jednak zależy nam na szybkim opuszczeniu placówki, można również złożyć wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, ale jak sama nazwa wskazuje, obie strony dyskusji muszą wyrazić zgodę na postawione w nim warunki.
No dobra, ale jak w ogóle policzyć ten staż pracy? Ogółem warto doczytać dokładniejsze artykuły na ten temat, ale mówiąc ogólnikowo, jest to cały czas, który przepracowaliśmy u danego pracodawcy, także włączając w to wszelkie szkolenia, wyjazdy i inne zajęcia, które można by uznać za niezwiązane z pracą. Wlicza się do tego także czas pracy u innego pracodawcy, jeśli nasz obecny przejął po nim odpowiedzialność prawną za nasze stanowisko. Mówiąc prościej, jeśli zmienił się właściciel naszego zakładu pracy, ale warunki naszego zatrudnienia się nie zmieniły.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Jak zawsze w przypadku pism firmowych musimy zacząć od wypisania własnego imienia i nazwiska w lewym, górnym rogu strony oraz aktualnej daty w prawym, górnym rogu. Pod imieniem i nazwiskiem powinniśmy też wypisać nasz adres, a nieco poniżej daty zawrzeć nazwę pracodawcy i jego adres. Gdy już się z tym uporamy należy przejść do głównej części tekstu. Zaczynamy nagłówkiem brzmiącym po prostu „Wypowiedzenie umowy o pracę”.
Pod nim musimy wpisać następującą formułkę: „Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą dnia [data zawarcia umowy o pracę] w [miasto, w którym umowa została podpisana] pomiędzy [nazwa pracodawcy] a [nasze imię i nazwisko. z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego [nasz okres wypowiedzenia]”.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, ostatnie zdanie należy zamienić i zawrzeć w nim propozycję dnia zakończenia współpracy.
Napisanie wypowiedzenia z pracy nie jest zatem tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak pamiętać, o zachowaniu wszystkich powyższych wskazówek. Z ich pomocą, poradzimy sobie z tym zadaniem bez problemu.