Jak zmienić pracę

0
2103

Obecny rynek pracy wymaga od osób chcących osiągnąć zadowalającą karierę zawodową dużej elastyczności. W wielu popularnych branżach, takich jak ekonomia, informatyka czy marketing pojawiają się coraz to nowe miejsca pracy, oferujące zadowalające wynagrodzenie i wygodne warunki zatrudnienia.

W związku z tym często zdarza się, że osoby pracujące w tych branżach nie mają okazji zagrzać miejsca w danej firmie. Stałe poszukiwanie coraz to nowszych i lepszych stanowisk sprawia, że wieloletnia współpraca z jedną firmą, jaka zazwyczaj miała miejsce za czasów naszych rodziców, obecnie rzadko ma miejsce. Osiągnięcie sukcesu zawodowego często wyklucza przywiązanie do jednej spółki czy nawet branży.

Jak zmienić pracę i wyjść na tym jak najlepiej?

W najlepszej sytuacji znajdują się te osoby, które mogą poszczycić się dużymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Zazwyczaj nie mają one problemu ze znalezieniem nowego miejsca pracy, a pracodawcy bardzo chętnie przyjmują je na wymagające stanowiska. Osoby z tej grupy pracowników mogą rezygnować z obecnie zajmowanej posady nawet w ciemno, o ile na rynku dostępnych jest obecnie co najmniej kilka innych firm, oferujących pracę w danej branży.

praca

Ze względu na dużą atrakcyjność dla potencjalnych pracodawców mogą mieć one pewność, że zostaną przyjęte na którąś posadę. Niestety, nie każdy może czuć się na rynku tak pewnie. Osób atrakcyjnych dla pracodawców jest względem innych pracowników stosunkowo niewiele, przez co wiele osób może zrezygnować z obecnego stanowiska tylko wtedy, jeśli mają oni już stosunkowo pewną propozycję innego zatrudnienia.

To właśnie strach przed nieznalezieniem nowego miejsca pracy powstrzymuje wiele osób przed rezygnacją z dotychczasowego zajęcia. Nikt nie chce tak naprawdę pozostać bezrobotny, więc nawet dysponując dużymi oszczędnościami wahamy się przed opuszczeniem stanowiska pracy. Zatrzymanie się w jednym miejscu znacząco spowalnia jednak karierę.

Osoby pracujące w cenionych branżach powinny się stale rozwijać, tak aby osiągnąć sukces współmierny do swoich wysiłków i umiejętności. Warto również pamiętać, że pracując na danym stanowisku wciąż możemy rozglądać się za nowym miejscem pracy. Co prawda obecne zatrudnienie często powstrzymuje nas przed aktywnym uczestniczeniem w rekrutacji, jednak wciąż możemy orientacyjne nie sprawdzać, czy nasze kwalifikacje są wystarczające do przyjęcia na nowe miejsce pracy. Bardzo cenne są tutaj znajomości – jeśli mamy znajomego, który pracuje w upatrzonej przez nas firmie, możemy poprzez niego zorientować się, czy bylibyśmy w niej mile widziani.

Kiedy zdecydujemy się już zrezygnować z obecnie wykonywanego zajęcia, należy zrobić to w prawidłowy sposób. Bardzo ważne jest tutaj przestrzeganie podstawowych zasad dobrego wychowania. Nie chcemy spalić za sobą mostów i narobić sobie wrogów w postaci szefostwa czy współpracowników, zwłaszcza jeśli zmieniamy tylko posadę, a nie branżę.

Często bowiem się zdarza, że w przyszłości spotykamy swoich dawnych współpracowników. Dobre kontakty z nimi pozwolą nam dużo osiągnąć, a ważne znajomości są bezcenne na ścieżce do osiągnięcia spełnienia zawodowego. O swoim odejściu powiadamiamy pracodawcę odpowiednio wcześnie, tak aby mógł on przygotować się na nasz okres wypowiedzenia.

koparka

Warto również pamiętać o tym, aby równocześnie uprzedzić współpracowników, jako że to oni będą musieli przejąć nasze obowiązki, zanim firma znajdzie nowego pracownika na opuszczoną przez nas posadę. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji nie powinniśmy też podejmować żadnych ważnych projektów, jako że mogą nam one przeszkodzić w odejściu z dotychczasowej pracy.

Najczęściej okres wypowiedzenia trwa od 2 do 4 tygodni i dla wielu osób ten czas jest niezwykle trudny. Często przywiązują się one do obecnych współpracowników i przez to ciężko jest im ruszyć dalej w nieznane. Podczas okresu wypowiedzenia może też zdarzyć się sytuacja odwrotna – współpracownicy będą na nas źli za obciążenie ich dodatkową pracą i poskutkuje to pogorszeniem relacji.

Warto podejść do sprawy w sposób spokojny i opanowany, próbując trzymać się wzajemnej tolerancji. Odejście z pracy jest trudne zarówno dla rezygnującego, jak i jego współpracowników. Raz podjętej decyzji najczęściej nie można cofnąć, a nawet jeśli uda nam się to zrobić, możemy nie być traktowani poważnie.

Dlatego należy tu być stanowczym i pamiętać, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy ludźmi. Jeśli będziemy odpowiednio zdecydowani i opanowani, nic nie powstrzyma nas przed pomyślnym kontynuowaniem kariery w innym miejscu pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here