Jeśli my nie zawalczymy o swoje lepsze jutro, nikt za nas tego nie zrobi. Sami musimy chcieć coś zmienić i powinniśmy w taki sposób układać sobie całe życie, aby przechodzić przez nie z radością, satysfakcją, swobodą i uczuciem spełnienia. To wszystko zagwarantuje nam stabilizacja finansowa. W dzisiejszych czasach nie da się dobrze funkcjonować bez pieniędzy, dlatego wszyscy musimy je zarabiać i wszyscy dążymy do tego, by mieć ich jak najwięcej.
Do osiągnięcia tego celu wykorzystujemy najróżniejsze metody. Zatrudniamy się w kilku firmach jednocześnie, zostajemy w nich do późnych godzin wieczornych, pracujemy w weekendy i przy okazji bezustannie oszczędzamy. W ten sposób tracimy jednak swoje życie, nie mając już czasy i ochoty na nic więcej. Gdybyśmy natomiast wyjechali za granicę, moglibyśmy liczyć na dużo większe zarobki i to w każdej branży.
Dowiedzmy się zatem, jak znaleźć pracę za granicą i sami się o nią postarajmy, od razu porównując swoje przewidywalne dochody do aktualnych zarobków. Pozytywnie się tutaj zaskoczymy. Za granicą zawsze zarobimy bowiem więcej niż w Polsce, a przy okazji będziemy mogli nauczyć się obcego języka lub go przynajmniej ulepszyć.
Przygotowanie do pracy za granicą
Zanim zabierzemy się za szukanie nowej pracy, powinniśmy przygotować sobie swoje CV. Ustalmy zatem, dokąd w ogóle chcemy wyjechać. Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na jeden z najpopularniejszych kierunków, prawdopodobnie odwiedzilibyśmy Niemcy lub Holandię. Pracodawcy działający w tych dwóch krajach dość chętnie zatrudniają Polaków. Ofert pracy znajdziemy w nich całe mnóstwo, dlatego wybór Niemiec czy Holandii będzie dobrą decyzją.
Skoro już się na nią zdecydowaliśmy, przygotujmy sobie swój życiorys w obcym języku. Nie musi to być wcale niemiecki czy holenderski. CV w języku angielskim jest uznawane przez większość firm, zwłaszcza tych magazynowych lub produkcyjnych. Jeśli sami nie potrafimy stworzyć życiorysu w języku obcym, skorzystajmy z darmowych programów internetowych. Musimy tylko uzupełnić występujące w nich luki, aby ostatecznie otrzymać świetnie przygotowany dokument, który ze spokojem prześlemy do swoich potencjalnych pracodawców.
Pamiętajmy, by podkreślić w nim wszystkie swoje zalety. Napiszmy o posiadanym wykształceniu, znajomości języków obcych, doświadczeniu czy nawet nietypowych zainteresowaniach. Dajmy się poznać i sprawmy, aby osoba czytająca nasz życiorys chciała od razu nas poznać lub najlepiej zatrudnić. Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze!
Jak znaleźć pracę za granicą?
Życiorys gotowy, kierunek podróży wybrany, dlatego teraz nadszedł czas na rozpoczęcie prawdziwych poszukiwań. Od czego powinniśmy je zacząć? To zależy. Jeśli posiadamy jakieś konkretne umiejętności zawodowe, dość dobrze znamy język obcy (przynajmniej angielski lub niemiecki) i nie boimy się zaryzykować, możemy poszukać takiej pracy na własną rękę. Zacznijmy zatem od przejrzenia Internetu.
Do wyszukiwarki internetowej wpisujmy hasła w wybranym języku i sprawdzajmy regularnie ogłoszenia wystawiane przez niemieckich bądź holenderskich pracodawców. Szukajmy takich ofert, które są ściśle związane z naszym wykształceniem, umiejętnościami bądź kwalifikacjami. Odpowiadajmy na każde ciekawsze ogłoszenie i potem weryfikujmy, czy opłaca nam się z niego skorzystać. Jeśli bowiem zdecydowalibyśmy się już na wyjazd za granicę i podjęcie się takiej pracy na własną rękę, musielibyśmy bardzo dobrze sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę, aby potem się nie okazało, że chciał on nas tylko oszukać.
A co możemy zrobić, jeśli nasze umiejętności są znikome, nie znamy kompletnie języków obcych i nie posiadamy żadnych specjalnych kwalifikacji? W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak tylko zapisać się do agencji pracy za granicą. Poszukajmy takich placówek w swoim mieście. Całe mnóstwo jest ich m.in. w Opolu, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, udajmy się do tego miasta i poświęćmy cały dzień na chodzenie do wszystkich dostępnych agencji pracy.
Zostawiajmy w nich swoje CV i wyrażajmy chęć do jak najszybszego wyjazdu za granicę. Jeśli w życiorysie zaznaczyliśmy, że potrafimy rozmawiać w języku obcym, prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o odpowiedzenie na kilka pytań w tym języku lub wypełnienie prostego testu. Potem musimy już tylko czekać.
Wróćmy do domu i powróćmy do swoich standardowych obowiązków, zawsze mają pod ręką telefon komórkowy. Prędzej czy później on na pewno zadzwoni. To wtedy dowiemy się, że własnie zdobyliśmy swoją pierwszą pracę za granicą.