Studia na kierunku stosunki międzynarodowe to dobry wybór, jeśli ruch ten będzie dobrze przemyślany, a przyszły student ma chociaż zarys planu na karierę zawodową. Czym się charakteryzują? To kierunek, na którym poznamy tajniki spraw polityczno-gospodarczo-kulturalnych w oparciu o bieżące wydarzenia na świecie. Kiedy zatem warto wybrać takie studia?
Stosunki międzynarodowe – dla ciekawych świata
Często można spotkać się z opinią, że stosunki międzynarodowe to studia, po których znalezienie pracy stanowi niemały problem. Nic bardziej mylnego! Kierunek ten to doskonały wybór dla osób, które interesują się światem i bieżącymi wydarzeniami oraz bez problemu komunikują się w językach obcych. Absolwent stosunków międzynarodowych, nazywany internacjonalistą, wynosi ze studiów rozległą wiedzę o wydarzeniach i zmianach wokół nas, co jest ważne w wielu różnych branżach.
Stosunki międzynarodowe to studia dla osób, które dobrze czują się między innymi w temacie geografii oraz historii. W programie takiego kierunku należy spodziewać się również elementów ekonomii i prawa oraz języków obcych. Im więcej języków zna student, tym lepiej. Za minimum uważa się znajomość dwóch języków obcych w stopniu komunikatywnym. Specjalizacje mogą różnić się od siebie w zależności od uczelni, dlatego warto rozważyć propozycje kilku szkół wyższych. Jeśli chodzi o Warszawę, warto zapoznać się z ofertą Akademii Finansów i Biznesu Vistula, która cieszy się renomą już od wielu lat. Dzieje się tak między innymi za sprawą współpracy z wieloma politykami, dyplomatami oraz analitykami, którzy przekazują swoją wiedzę wykorzystując bogate doświadczenie.
Praca po stosunkach międzynarodowych
Wbrew popularnej opinii, absolwenci stosunków międzynarodowych mogą znaleźć pracę odpowiadającą swojemu wykształceniu właściwie w każdej branży. Internacjonalista może pracować w mediach, administracji, urzędach, agencjach reklamowych i firmach międzynarodowych. Zatrudnienie może również znaleźć w jednostkach non-profit. Odpowiednio dobrana specjalizacja pozwoli również połączyć pracę z pasją.
Stosunki międzynarodowe jako uzupełnienie innych kierunków
Ze względu na to, iż stosunki międzynarodowe łączą w sobie wiedzę zawartą w różnych dziedzinach, przydadzą się w wielu branżach. Kierunek ten posiada elementy przede wszystkim prawa i ekonomii, ale również socjologii, geografii, nauk politycznych i historii. Jeżeli ktoś nie jest do końca pewien, co planuje robić w życiu, to studia na kierunku stosunki międzynarodowe są doskonałym wyborem – zostawiają wiele otwartych furtek.
Stosunki międzynarodowe mogą również stanowić swoiste uzupełnienie dla licencjatu z kierunków humanistycznych, politologii, prawa i ekonomii. Wówczas zapewnią studentom rozwinięcie horyzontów i umiejętności, co może znacznie zwiększyć szanse na rynku pracy. Studia te skutecznie rozwijają różne kompetencje miękkie, co uczy radzenia sobie w wielu sytuacjach. Studenci tego kierunku posiadają więc wykształcenie, które pozwala na pracę w różnych branżach.