Uniwersalność ploterów CO2 to ich zaleta czy wada?

0
1077

W powszechnym przekonaniu uważa się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. I chociaż niekiedy faktycznie tak bywa, to plotery laserowe CO2 udowadniają, że od tej zasady jest pewne odstępstwo. Uniwersalizm ich działania nie ma bowiem żadnego wpływu na jakość samego procesu, a grawerunki czy znakowanie za pomocą lasera nadal stoją na bardzo wysokim poziomie.

Wielowarstwowość zastosowania

Pierwotnym przeznaczeniem ploterów laserowych był użytek przemysłowy. Używano ch do cięcia wzorów na różnych powierzchniach, znakowania ich czi naznaczania różnymi symbolami graficznymi albo tekstowymi. Z oczywistych względów były to maszyny dość drogie, ponieważ operowały wyjątkową precyzją cięcia. Dodatkowo zajmowały stosunkowo dużo miejsca, więc nie każda firma mogła sobie pozwolić na ich instalację. Współczesne plotery laserowe CO2 zachowały wiele ze swoich prototypów, ale mimo wszystko znacznie się od nich różnią.

Na czym polega ta różnica?

Z jednej strony na wielkości urządzeń. Obecnie większość z nich jak https://www.kartier.pl/oferta/plotery-laserowe-co2 to modele małe, mieszczące się w zwykłym pomieszczeniu drukarskim, które nie wymaga dodatkowego nakładu przestrzennego, specjalnego systemu wentylacji czy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeśli ploter CO2 jest użytkowany we właściwy sposób, zapewnia maksymalną wydajność i wieloletnią użyteczność nawet przy nieustannej pracy dwudziestu czterech godzin na dobę. Inną różnicą jest cena takiego urządzenia, która z kilkuset tysięcy złotych drastycznie spadła na kilkadziesiąt. Droższe modele to tylko te z dwoma głowicami, które zapewniają jeszcze szybszą i wydajniejszą pracę.

Korzystanie z plotera laserowego

Sama obsługa plotera nie wymaga specjalnej wiedzy technicznej, a cały proces jest praktycznie w stu procentach zautomatyzowany. Ułatwia to znacznie zadanie nawet tym osobom, które dopiero zaczynają pracę na ploterach i uczą się ich właściwości. Samo używanie urządzenia nie ma też wielu ograniczeń, bo laser świetnie radzi sobie z każdym tworzywem – od twardego marmuru i kamienia po delikatne kartki papieru i tkaniny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here