Wiadomo na pewno, że każda firma, która chce utrzymać się na rynku, prześcigać konkurencję i rozwijać swoje struktury, musi inwestować. Okazuje się jednak, że ponad połowa zakładanych działalności gospodarczych, zostaje zamykana już w ciągu pierwszego roku funkcjonowania. Dzieje się tak dlatego, że biznes nie generuje oczekiwanych zysków albo koszty prowadzenia są zbyt wysokie. Ci przedsiębiorcy, którzy walczą o przetrwanie, nierzadko zaciągają różnego rodzaju kredyty na firmę. Takie wsparcie finansowe bardzo często staje się doskonałym „zastrzykiem” pieniędzy, by móc rozwinąć zawodową karierę „na swoim”.
Najczęściej zaciągane są kredyty gotówkowe oraz różnego rodzaju celowe kredyty inwestycyjne. Jedna firma może posiadać nawet kilka tego rodzaju zobowiązań, bo wszystko zależy przecież od jej zdolności kredytowej. Zauważa się jednak, że zbyt dużo kredytów może wywołać tzw. spiralę długów, a budżet firmy okazuje się być niewystarczający na pokrycie należności. W takich sytuacjach najlepszą opcją jest kredyt konsolidacyjny (oferty porównasz na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny ). Czym jest, czy firmy mogą liczyć na taką współpracę z instytucjami bankowymi, a jeśli tak, to na jakich warunkach? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to połączenie różnych zobowiązań kredytowych. Jeden bank spłata zobowiązania swojego klienta, jakie ten zaciągnąć w innych, konkurencyjnych względem siebie instytucjach bankowych. Tym samym ustanawia nowe zobowiązanie, które jest sumą dotychczasowych rat. Pamiętajmy jednak, że liczy się tu nie tylko uzyskanie komfortu współpracy jedynie z jednym bankiem, co oczywiście już jest ogromną korzyścią. Ważne, że nowy kredyt otrzymywany jest na znacznie lepszych warunkach. Kredytobiorca może liczyć na niższe oprocentowanie, wydłużony czas spłaty, a więc finalnie niższe, comiesięczne raty. Jeśli posiada dobrą zdolność kredytową, może też dobrać dodatkowe środki w ramach indywidualnych potrzeb. Nie bez powodu kredyt konsolidacyjny jest uznawany za produkt oddłużeniowy – obniża koszty, usprawnia zarządzanie budżetem, a nawet generuje oszczędności.
Czy firmy mogą brać kredyt konsolidacyjny?
Należy wspomnieć, że łączenie kredytów dedykowane jest nie tylko klientom indywidualnym, bo większość banków oferuje również kredyt konsolidacyjny dla firm. Ten funkcjonuje na podobnych warunkach, a same firmy muszą spełnić szereg wymagań, jakie stawia instytucja bankowa.
Warunki, jakie stawia bank firmom, które chcą wziąć kredyt konsolidacyjny?
Przede wszystkim firmy, które chcą ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, muszą wykazać odpowiednią zdolność finansową. Dokładnie tak samo, jak w przypadku klientów indywidualnych, generowany jest raport BIK, KRD, a bank żąda od przedsiębiorstwa określonych dokumentów. Najczęściej jest to zeznanie podatkowe, które wskazuje o osiąganych dochodach, analizuje też wpływy na konto firmowe. Jeśli firma posiada zadłużenie, raczej nie ma szans na konsolidację posiadanych już kredytów.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze opłaca się zaciągać kredyt konsolidacyjny dla firm. Kalkulator kredytowy pozwoli szybko oszacować wszelkie koszty takiego zobowiązania. Każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie Polski, realizuje własną politykę kredytową, więc warunki kredytowe mogą być różne. Wszystko to sprawia, że różne może być oprocentowanie oraz inne koszty. Banki żądają na przykład wysokich prowizji za udzielenie takiego kredytu czy wymaga wykupienia drogiego ubezpieczenia. Nieatrakcyjna oferta sprawia, że koszty nowego kredytu są wyższe, aniżeli te generowane przez kredyty spłacane na dotychczasowych warunkach.
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny dla firm?
Wspomnieliśmy już, że każda instytucja bankowa może stawiać inne warunki kredytowe. Właśnie dlatego zaleca się, by firmy zawsze w pierwszej kolejności sprawdziły najważniejsze parametry konkurencyjnych względem siebie ofert, a dopiero później wnioskowały o kredyt konsolidacyjny dla firm. Ranking sprawdzi się w tym celu doskonale. To zestawienie, które każdy przedsiębiorca znajdzie bez problemu w sieci. Porównanie dostępne jest najczęściej w formie tabeli i zawiera kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności czynniki. Pod uwagę w przypadku działalności gospodarczych warto brać oczywiście oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty, czas trwania umowy z nowym bankiem, ale też wskaźnik RRSO, który określa całkowite koszty, w tym wspomniane już prowizje czy ubezpieczenie.
Dla właścicieli firm ważnym parametrem powinny być też dodatkowe ograniczenia, na przykład te dotyczące wyliczeń zdolności kredytowej oraz kryteria, jakie odnoszą się do samej formy zaciągania takiego zobowiązania. Dzisiaj liczy się komfort współpracy z instytucją bankową, dlatego najbardziej preferowany jest kredyt konsolidacyjny przez internet z platformą online do kontaktu ze specjalistami banku już w trakcie spłacania zobowiązania.