Kotły CO z podajnikiem na zrębki

0
1585

Kotły na zrębki to urządzenia ekologiczne oraz skuteczne w ogrzewaniu instalacji CO. Cora częściej z kotłów tych korzystają polskie rodziny, które poszukują rozwiązań odmiennych niż opalanie gazem lub węglem. Jeśli również rozważasz możliwość rozpoczęcia opalania przy użyciu zrębków – poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie. Dowiesz się jak działa kocioł na zrębki oraz kiedy i dlaczego jest to korzystny wybór.

Kotły CO na zrębki – do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej

Kotły CO na zrębki to urządzenia zdolne zagrzać nie tylko nasze gospodarstwo domowe, ale również dużej powierzchni budynki publiczne, biurowce, pomieszczenia magazynowe. Nadają się również do nagrzewania wody użytkowej, wykorzystywanej w kuchniach lub łazienkach.

Wszystko zależy od mocy kotła, który wybieramy. Najczęściej wybierane to kotły o mocy 60-150 KW, choć znajdziemy także urządzenia dochodzące do mocy 350 KW. Warto zwrócić uwagę na nieodłączną zaletę kotłów na zrębki – nadają się nie tylko do spalania zrębków drewnianych, ale również innych paliw z biomasy – na przykład pelletu. Dzięki temu mamy możliwość manewrowania różnymi paliwami i testowania ich wartości opałowej.

Zaletą kotłów na zrębki, o której nie sposób nie powiedzieć, jest oczywiście ich ekologiczność. Wynika to rodzaju paliwa, do którego spalania się przeznaczone, oraz zastosowanej w budowie konstrukcji. W rezultacie, są to kotły niemal zeroemisyjne – w trakcie korzystania z nich emisja gazów szkodliwych jest doprowadzona niemal do zera. Jest to duży plus w porównaniu do wszystkich piecyków, w których opala się węglem.

Moc kotła na zrębki a przeznaczenie

W zależności od tego, jaka jest moc danego kotła, będzie on nadawał się do ogrzewania pomieszczeń o odmiennych rozmiarze. Kotły najsłabsze – o mocy 60 KW – stosuje się w ogrzewaniu budynków o łącznej powierzchni do 600 metrów kwadratowych. Oczywiście, dokonując kalkulacji naszego zapotrzebowania na kocioł, warto wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię mieszkania, ale również wysokość stropów, kondygnacje, stopień zabezpieczenia ścian.

Do ogrzewania budynków przemysłowych lub innych o dużej powierzchni, wykorzystuje się większe kotły. Te o mocy 350W są w stanie ogrzać nawet budynek o łącznej powierzchni użytkowej dochodzącej do 3,5 tys. m2.

Podajnik na biomasę – pomocne rozwiązanie w obsłudze paliw opałowych

Istotnym elementem kotłów na zrębki jest obecność specjalnego rodzaju podajnika. Może on obsługiwać nie tylko same zrębki, ale również pellet czy inne formy biomasy o wymiarach nie przekraczających 30 mm. – np. pestki, wytłoki, biomasa rolna i odpadowa, brykiet.

Działanie podajnika jest zautomatyzowane – czyli po ustaleniu pożądanych parametrów pracy kocioł sam będzie dobierał wymaganą dawkę paliwa. Wyręcza nas pod tym względem, czyniąc obsługę łatwiejszą i szybszą.

Kosz, z którego pobierane jest paliwo, ma najczęściej rozmiar jednego metra sześciennego – w nim przechowywane są zrębki przed ich dostarczeniem na palnik. Podajnik jest standardowo ustawiany z prawej strony kotła, choć istnieje również możliwość wyboru modeli, gdzie został on usytuowany po stronie lewej.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here