Czas pandemii szczególnie pokazał jak, ważna jest właściwa higiena oraz dezynfekcja pomieszczeń. O ile z usuwaniem wirusów i bakterii bardzo łatwo można poradzić sobie przy pomocy zwykłych środków do higieny jak mydło, ciepła woda oraz środki do dezynfekcji o stężeniu alkoholu powyżej 60%, tak w przypadku większych powierzchni i pomieszczeń właściwsze jest zastosowanie innych metod. Jedną z tych metod jest ozonowanie pomieszczeń.
Gdzie przeprowadza się ozonowanie pomieszczeń?
Odkażanie pomieszczeń mieszkalnych w czasach wszechobecnych wirusów to szansa dla każdego z nas. Nie tylko duże miasta jak Kraków (https://www.kastelnik.pl/ozonowanie-pomieszczen-krakow/), Wrocław czy Warszawa, ale również i mniejsze miejscowości korzystają z tego sposobu dezynfekcji. Dzieje się tak, ponieważ jest to szybki i skuteczny sposób nie tylko na pozbycie się wirusów czy bakterii, ale również brzydkich zapachów takich jak smród po papierosach.
Nie tylko pomieszczenia mieszkalne, biurowe, ale również zakłady przemysłowe są skutecznie odświeżone i zdezynfekowane za pomocą ozonu. Metoda ta jest przede wszystkim polecana przez specjalistów do miejsc, gdzie codziennie przebywa duża ilość ludzi. Są to więc przede wszystkim biura, zakłady pracy chronionej, urzędy miejskie, szkoły oraz przedszkola. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić dezynfekcję ozonem w prywatnych domach czy mieszkaniach. W obecnych czasach bardzo często do firm zajmujących się ozonowaniem dzwonią prywatne osoby, które decydują się na ozonowanie mieszkania po przebytej chorobie zakaźnej lub po kwarantannie.
Na czym polega ozonowanie i jakie są jego zalety?
Metoda dezynfekcji za pomocą ozonu odbywa się przy pomocy urządzeń generujących ten gaz. Ozon jest alotropową odmianą tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. Posiada on właściwości septyczne oraz toksyczne, dzięki czemu może być stosowany do dezynfekcji między innymi wody. Używany ostrożnie jest również w pełni naturalną, skuteczną i bezpieczną metodą dezynfekcji pomieszczeń. Ważne by osoba przeprowadzająca ozonowanie wyposażona była w profesjonalny miernik stężenia ozonu. Tylko osiągnięcie odpowiedniego stężenia daje gwarancję na osiągnięcie pożądanego rezultatu.
Ozonem pozbędziemy się z pomieszczeń przede wszystkim wirusów, bakterii, pleśni, grzybów, a także nieprzyjemnych zapachów jak stęchlizna czy zapach farb i innych chemikaliów po przeprowadzonym remoncie. Z powodzeniem usunie także zapach dymu papierosowego z mieszkań, gdzie ktoś długo poddawał się temu nałogowi oraz sprawdzi się podczas usuwania szkód po pożarowych. Ozonowanie po pożarze to znana od wielu lat metoda na pozbycie się zapachu spalenizn. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż jako gaz mamy gwarancję, że dostanie się nawet w szczeliny i inne trudno dostępne miejsca. Tym samym całe pomieszczenie zostanie bardzo dokładnie odświeżone i całkowicie zdezynfekowane.
Gdzie jeszcze sprawdza się ozonowanie?
Metodą ozonowania można również odświeżyć i pozbawić bakterii, pleśni i grzybów takie miejsca jak instalacje, wentylacje i klimatyzacje, w tym również w samochodach. Nie można także zapomnieć o tym, że ozonowanie pozwala skutecznie pozbyć się alergenów. Jest to ważne w szczególności w przypadkach, gdy nasze dzieci są uczulone na pyłki i różnego rodzaju roztocza.
Kto wykona dla nas dezynfekcję przy pomocy ozonu?
Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnych urządzeń, które generują ten gaz. Ważne by urządzenie, nazywane generatorem ozonu dysponowało odpowiednią mocą. Ogólnie mówi się, że ozonator o mocy 7g./h wystarczy do przeprowadzenia dezynfekcji małego samochodu. Do mieszkań wymagana jest moc minimalna 32g./h. Tylko przemysłowe urządzenia dysponują taką mocą.
Dlatego właśnie, najprostszym sposobem jest wynajęcie profesjonalnej firmy ozonującej, która dezynfekcję przeprowadzi szybko oraz skutecznie, a także z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa. Jako że nie można w pomieszczeniu przebywać w trakcie przeprowadzania tego rodzaju dezynfekcji, trzeba liczyć się z opuszczeniem na pewien czas budynku. Jeśli chodzi o biura, urzędy, zakłady pracy czy szkoły, to ozonowanie przeprowadza się w czasie, gdy są one całkowicie puste, np. po zakończonej pracy. Mieszkanie czy dom trzeba będzie na pewien czas po prostu opuścić. Ważne, by wynieść wszystkie kwiaty i nie pozostawić żadnych zwierząt.
Jak długo trwa dezynfekcja przy pomocy ozonu?
Każde pomieszczenie należy przed zabiegiem odpowiednio przygotować. Trzeba przede wszystkim je uszczelnić, ponieważ gaz nie może wydostawać się na zewnątrz. W mieszkaniu najlepiej odsunąć wszystkie meble od ścian pootwierać półki, szafy i tapczany, a nawet porozsuwać książki. Jeśli mieszkanie znajduje się w bloku, to niezbędne będzie zabezpieczenie otworów wentylacyjnych, aby gaz nie wydostał się na zewnątrz. W prywatnym domu wprost przeciwnie – tam również znajdują się szkodliwe drobnoustroje.
Dezynfekcja za pomocą ozonu
Dezynfekcję ozonem w takim mieście jak Kraków przeprowadza osoba, która ma na sobie odpowiedni kombinezon ochronny w tym maskę pełno twarzową. Cały zabieg może trwać nawet kilka godzin, choć to jest uzależnione oczywiście od wielkości pomieszczenia. W tym czasie generator rozpyla ozon w całym biurze czy pokoju. Po określonym czasie wchodzi się do środka, w celu gruntownego przewietrzenia. Wcześniej należy zadbać o uzyskanie odpowiednio wysokiego stężenia ozonu. Po zabiegu wietrzymy – otwiera się więc okna i robi przeciągi. Profesjonalna firma na koniec sprawdza również stężeniu ozonu w powietrzu, dzięki czemu mamy pewność, że przebywanie w takim miejscu jest już całkiem bezpieczne.