Osuszacze powietrza to bardzo praktyczne urządzenia, które okazują się niezawodne w wielu sytuacjach. Chętnie korzystają z nich zarówno osoby prywatne w domowym zaciszu, jak i pracownicy w różnych branżach – na przykład budowlanej, spożywczej, tekstylnej czy farmaceutycznej. Są wręcz niezastąpione po zalaniu mieszkania, aby usunąć z wnętrza nadmiar wilgoci i doprowadzić je do poprzedniego stanu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń – zarówno małe i kompaktowe do domowego użytku, jak i duże oraz wydajne przeznaczone do warunków przemysłowych.
Osuszacze powietrza do użytku domowego
Osuszacze powietrza są często używane w prywatnych domach i mieszkaniach, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Uważa się, że we wnętrzu powinna panować wilgotność w granicach 40-60%. Jeżeli parametry te osiągają zbyt wysokie poziomy, negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. Wiele czynników ma na to wpływ – między innymi błędy konstrukcyjne, nieszczelność w instalacji wodnej czy po prostu codzienne czynności, takie jak gotowanie lub suszenie pranie. Skutki nadmiernej wilgotności powietrza potrafią być bardzo niebezpieczne – przyczyniają się do rozwoju grzybów i pleśni, które wytwarzają toksyczne substancje. Utrzymujące się w powietrzu zarodniki grzybów powodują problemy skórne i oddechowe, bóle głowy, obniżenie odporności, a nawet mogą prowadzić do depresji. Stan taki jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci oraz osób cierpiących na alergie lub astmę. Rozwiązaniem tych wszelkich problemów jest osuszacz powietrza, który potrafi odprowadzać nawet od 5 do 60 litrów wody na dobę, rozwiązując problem wilgoci.
Osuszanie powietrza w budownictwie
Profesjonalne osuszacze powietrza są wręcz niezastąpione w branży remontowo-budowlanej. Wiele procesów technologicznych wymaga powietrza o określonej wilgotności – często niższej od otoczenia. Osuszacze powietrza przyśpieszają wysychanie tynków i posadzek. Przydają się w trakcie malowania oraz kładzenia gładzi. Są niezastąpione w przypadaniu zalanych piwnic czy pomieszczeń. Urządzenia przeznaczone do użytku profesjonalnego cechują się dużą wydajnością oraz niskim poborem energii. Przeznaczone są do całodobowej pracy w trudnych warunkach oraz posiadają zbiorniki na skropliny o dużej pojemności lub pompę wodną, która wypompowuje wodę bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe.
Osuszacze powietrza w innych branżach
Osuszacze powietrza ze względu na swoją uniwersalność znajdują zastosowanie także w wielu innych branżach. Na przykład w halach i magazynach, pralniach, basenach kąpielowych, laboratoriach lub sklepach spożywczych. Między innymi zmniejszają ryzyko zbrylania się materiałów, przedłużając ich trwałość oraz zapobiegają oblodzeniu w mroźniach i chłodniach, zwiększając bezpieczeństwo w miejscu pracy.