Budowa kominka – pierwsze kroki

0
2334

Mówiąc kominek, skupiamy swą uwagę i wyobraźnię na miejscu, gdzie ogień strzela wesołymi płomieniami, bije blask i ciepło. Niemniej ważne części kryją się pod szczelną zabudową zewnętrznego płaszcza. Należałoby zajrzeć w te niewidoczne miejsca, aby wyrobić sobie zdanie na temat kominków i ich konstrukcji.

Wyprzedzając ważne pytania

Wszystkie podane poniżej informacje można potwierdzić na początek na stronie manufaktura-kominkow.pl, polskiego dostawcy kominków wraz z wyposażeniem i nadzorem merytorycznym. Oferowane są wyroby renomowanych producentów skandynawskich i polskiego wytwórcy źródeł ciepła na miarę. Kominki Rumia rodzimej produkcji powstają na zamówienie, jako pojedyncze i niepowtarzalne egzemplarze.

Pierwsze pytania

Od wyboru rodzaju kominka zależy dalszy cykl montażowy. W sprzedaży oferowane są cztery typy kominków.

1. Kominki wolnostojące – gotowe do montażu i użycia od razu po ustawieniu na docelowym miejscu. Wymagają jedynie zastosowania rury przyłączeniowej z regulatorem ciągu. W dawnym języku istniało zabawne określenie na ten typ konstrukcji pieca do ogrzewania pomieszczeń. Piecyki nazywane były „kozami”. Dzisiejsze konstrukcje tylko funkcjonalnie przypominają tamte nieco przysadziste formy.

2. Wkłady kominkowe – przeznaczone do zabudowy, żeliwne konstrukcje, najczęściej w formie skrzynek. Służą do zabudowy kominka od podstaw.

3. Kominki elektryczne – urządzenia bezpaleniskowe. Tę funkcję przejmuje elektryczny element grzejny wbudowany w ceramiczny materiał kumulujący ciepło. Efekt wizualny płonącego kominka imituje podświetlony trójwymiarowy panel dekoracyjny wyobrażający radośnie płonące polana drewniane z roziskrzonym zarzewiem pośrodku.

4. Kaseta kominkowa – nie należy kasety utożsamiać z wkładem. Są to dwa różne urządzenia. W odróżnieniu od wkładu kominkowego kaseta kominkowa to zespół elementów używanych do modernizacji istniejących zabudów. Posiadacze kominków z otwartym paleniskiem mogą dokonać modyfikacji konstrukcyjnej przez zamontowanie drzwiczek na ramie nośnej połączonej ze skrzynką z żeliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here