Wśród niektórych ludzi panuje przekonanie „byle do emerytury”. A przecież życie zawodowe może być udane i ekscytujące. Wystarczy, że zastanowimy się nad czynnościami, których wykonywanie sprawia nam radość i zaczniemy wykonywać te czynności zawodowo. Praca z pasją to korzyść obopólna- dla nas i pracodawcy.
My rozwijamy się i zdobywamy doświadczenie w obszarze, który nas żywo interesuje, a pracodawca ma pracownika, który wykonuje swoje obowiązki wzorowo. Jednak by odnaleźć swoje zawodowe powołanie potrzeba czasu i cierpliwości. By dowiedzieć się co chcemy robić w swoim dorosłym życiu, nieraz będziemy musieli się boleśnie sparzyć. Samo oglądanie jak inni wykonują jakiś zawód, czy przykładowo słuchanie pielęgniarki jak opowiada o swoich dyżurach, nie sprawi, że będziemy w stanie ocenić, czy to coś dla nas.
Każdy człowiek jest inny i ma inne predyspozycje. To, że koleżanka narzeka na pracę w korporacji i nieustanny wyścig szczurów, nie znaczy, że nam też nie odpowiadałoby takie stanowisko. Być może to właśnie praca w wielkim molochu i ściganie się ze współpracownikami o awans, jest tym czego w swojej indywidualnej karierze zawodowej nam potrzeba? By to ocenić niezbędne jest spróbowanie. A więc, jeśli od lat marzymy o pracy programisty, zacznijmy działać w tym kierunku i po prostu spróbujmy.
Oczywiście wiele stanowisk wymaga specjalistycznej wiedzy, nie mogą na nie aplikować tzw. „ludzie z ulicy”. Nie jest to jednak problemem, zawsze można poszerzyć zakres swoich umiejętności, w wolnym czasie. Już sama nauka np. programowania w wymaganym języku, może nam podpowiedzieć, czy lubimy to i czy oby na pewno jest to dla nas praca marzeń. Jeśli przebrniemy ten etap i posiądziemy nową wiedzę, a mimo wszystko nie otrzymamy propozycji pracy na wymarzonym stanowisku, nic straconego.
Już sam fakt, że nauczyliśmy się czegoś nowego jest niezwykle wartościowy. Być może nowa umiejętność przyda nam się w przyszłości, wszakże lepiej umieć więcej niż mniej. Nawet jeśli nie będzie nam dane wykorzystać zdobytej wiedzy w pracy, wciąż było to dobre ćwiczenie dla naszego mózgu, który, by mógł sprawnie funkcjonować przez długie lata, musi być ustawicznie uczony nowych rzeczy.
Oczywiście w odkrywaniu tego co chcemy robić w przyszłości nie można się poddawać. Jedna, czy dwie próby, w zdecydowanej większości przypadków, po prostu nie wystarczą. Wiele osób potrzebuje kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu podejść, by w końcu znaleźć dziedzinę, w której czuje się komfortowo i z którą chce wiązać swoje życie zawodowe. Cała ścieżka, która wiedzie nas do tego odkrycia nie jest bez znaczenia.
To właśnie dzięki poszukiwaniom, próbowaniu nowych rzeczy, uczymy się odnajdywać w nowych, nierzadko trudnych, sytuacjach. Jest to niesamowicie przydatna umiejętność nie tylko na polu zawodowym, ale także w życiu prywatnym. Wybierając sobie stanowisko na dłuższy czas, powinniśmy także brać pod uwagę zarobki i benefity jakie są na nim oferowane.
Jeśli zarobki nie powalają, jednak istnieje realna szansa na awans, po zdobyciu wymaganego doświadczenia i umiejętności, powinniśmy skorzystać z takiej oferty. Możliwość awansu jest kluczowa, jeśli chcemy uniknąć wypalenia zawodowego. Nikt chyba nie chciałby zajmować się do emerytury dokładnie tym samym, dzień w dzień.
A emerytura ile lat pracy wymaga każdy z nas wie.
Jest to na tyle długi okres (a według wielu specjalistów liczba lat do wypracowania przed emeryturą będzie ustawicznie się zwiększać), że dla dobra naszego zdrowia psychicznego, powinniśmy wybrać rozsądnie miejsce pracy. Oczywiście praca na etacie to nie jedyna opcja.
Jeśli jesteśmy przedsiębiorczy, możemy założyć swój własny biznes. Wymagać to będzie od nas ogromnych pokładów czasu i zaangażowania, ale z pewnością zwróci się z procentem, w postaci naszej satysfakcji i zysków, które mogą być znacznie wyższe niż te, które można osiągnąć na etacie. Będziemy swoimi szefami i panami swojego życia. Jednak należy pamiętać, że życie szefa nie jest wysłane różami.
Czeką na nas setki trudnych decyzji do podjęcia, kryzysowych sytuacji, których nikt za nas nie załatwi. W przypadku własnej działalności gospodarczej to na nas spoczywa obowiązek odprowadzania składek do zakładu ubezpieczeń społecznych, który po wielu latach pracy, w przyszłości będzie wypłacał nam emeryturę.
Jeśli jesteśmy gotowi na tytaniczną pracę i mamy ambicję do stworzenia czegoś własnego, co zmieni świat na lepsze, powinniśmy wybrać właśnie tę opcję. Dla osób, które są mniej skłonne do ryzyka, pozostaje praca na etacie lub jako freelancer, np. w oparciu o umowy o dzieło.