Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularne było pracowanie w jednym zakładzie pracy przez całe życie. Dzisiaj wiele ludzi często zmienia miejsce pracy. Wielu ludzi biznesu wprost mówi, że maksymalny czas, jaki mogą spędzić w jednej firmie to 2-3 lata. Co się zmieniło? Wszystko.
Jak zwolnić się z pracy?
Jest kilka trybów odejścia z pracy. Jeżeli zwolnienie ma odbyć się z inicjatywy pracownika – są dwa rozwiązania. Pierwsze rozwiązanie to rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W tej sytuacji i pracodawca i pracownik muszą być zgodni co do tego, że chcą w danym dniu rozwiązać stosunek pracy. Pracownik w każdej chwili może stwierdzić, że nie chcę już pracować w danej firmie.
Jeżeli jednak nie osiągnie z pracodawcą porozumienia co do daty zakończenia pracy, obowiązuje ustawowy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia jest zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wynosi: 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Można zatem powiedzieć, że pracownicy zatrudnieni dłużej są w gorszej sytuacji. Nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od tego która strona chce rozwiązać umowę. Te okresy wypowiedzenia obowiązują również pracodawcę – nie może on powiedzieć pracownikowi z dnia na dzień, że ma już więcej nie przychodzić do pracy. Okres wypowiedzenia to czas, kiedy pracownik może rozejrzeć się za nową pracą, a pracodawca – za nowym pracownikiem.
Warto zdawać sobie sprawę, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli pracodawca nie spełnia swoich podstawowych obowiązków wobec pracownika, na przykład nie wypłaca wynagrodzenia należnego za pracę. W tej sytuacji pracownik może odejść od zaraz, podając jako powód stosowny paragraf kodeksu pracy. Za najlepsze uchodzi jednak rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Ponoć takie rozwiązanie umowy najlepiej wygląda w świadectwie pracy, które ogląda potem kolejny pracodawca.
Sytuacja, kiedy pracodawca dziękuje pracownikowi za pracę i zwalnia go, nie jest łatwa, dla obu stron. Niezależnie od tego jakie stoją za tym przyczyny i jaka jest atmosfera zwolnienia, należy zrobić wszystko, aby pożegnać się bez wzajemnych żali i pretensji. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić również w innym trybie, mianowicie, jeśli pracownik naruszy poważnie swoje obowiązki, może zostać zwolniony natychmiastowo, bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to tak zwane zwolnienie dyscyplinarne. Mówi o tym artykuł 52 kodeksu pracy. Odejście danej osoby z pracy zazwyczaj jest trudne dla szefa i całego działu. Trzeba znowu uruchomić proces rekrutacji. Wiele pracowników nie jest świadomych przepisów dotyczących kwestii zwolnienia z pracy.
Nie znają czasu swojego okresu wypowiedzenia, nie wiedzą czy to dwa tygodnie, miesiąc czy może trzy miesiące. Nie wiedzą, że mogą dogadać się z szefem i odejść za porozumieniem stron. W niektórych firmach praktykuje się znajdowanie kogoś na swoje miejsce. W praktyce chodzi o to, że ktoś może odejść od zaraz jeśli tylko znajdzie kogoś na swoje miejsce.
Tak najczęściej jest w pracach prostych i fizycznych, nie wymagających dużego wykształcenia i umiejętności, gdzie z dnia na dzień można zacząć pracę, bez szkoleń. W dużych firmach, w pracach na specjalistycznych stanowiskach, wszystko jest o wiele trudniejsze. W poprzednim ustroju politycznym ciągłe zmiany miejsca pracy nie były mile widziane. Dzisiaj są oznaką przedsiębiorczości i tego, że ktoś chce się rozwijać. Jak widać, wszystko się zmienia.
Zmienia się kultura i organizacja pracy, coraz więcej firm docenia rolę kapitału ludzkiego i inwestuje w pracowników, oferując nie tylko podstawową pensję, ale też szereg bonusów i dodatkowych upominków, premii. Zwalniając się z pracy trzeba pamiętać, aby nie palić za sobą mostów. Nigdy nie wiadomo kogo spotkamy w czasie dalszej kariery zawodowej, świat jest bardzo mały.
Najlepiej, kiedy jest możliwość odejścia w dobrej atmosferze. Chęć odejścia z pracy może mieć wiele przyczyn – zbyt niskie zarobki, mała możliwość rozwoju zawodowego, rutyna, nuda, albo wręcz przeciwnie – za szybkie tempo pracy, stres, mobbing, problemy zdrowotne, które uniemożliwiają dalszą pracę. Dlatego warto przemyśleć czego właściwie od życia oczekujemy i czy na pewno chcemy zwolnić się z danego miejsca i rozpocząć karierę zawodową w nowej firmie.