Kredyt inwestycyjny – kiedy warto się na niego zdecydować?

0
3198

Szukasz środków na rozwój swojej firmy? Potrzebujesz dużych kwot i nie wiesz, skąd je uzyskać? W takim razie być może zainteresuje Cię kredyt inwestycyjny! Dzięki niemu zyskasz szansę na zwiększenie aktywów swojej firmy. Sprawdź, na czym polega kredyt inwestycyjny i kto powinien się na niego zdecydować!

Szukasz środków na rozwój swojej firmy? Potrzebujesz dużych kwot i nie wiesz, skąd je uzyskać? W takim razie być może zainteresuje Cię kredyt inwestycyjny! Dzięki niemu zyskasz szansę na zwiększenie aktywów swojej firmy. Sprawdź, na czym polega kredyt inwestycyjny i kto powinien się na niego zdecydować!

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredytem inwestycyjnym nazywamy kredyt bankowy udzielany firmom – przyznane pieniądze powinny być przeznaczone na opłacenie nowych inwestycji mających na celu działalność rozwojową. Jest to jedno z częściej wybieranych przez przedsiębiorców zobowiązań, ponieważ wysokość dostępnych kwot jest nieraz bardzo duża, a wymagany wkład własny szacowany jest na poziomie 20-30%, choć niektóre banki oferują także kredyty inwestycyjne bez wkładu własnego. Tak duża elastyczność kwot, ale i okresu kredytowania czyni taką ofertę bardzo atrakcyjną – możesz zdecydować się na kredyt krótko- lub długoterminowy – nawet do 20 lat. Najczęściej jednak zawierane są kredyty inwestycyjne na kilka lat, np. na zakup maszyn rolniczych, które dość szybko przynoszą zwrot poświęconych na nie środków. Sprawdź także jakie są rodzaje kredytów rolniczych.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny może zostać wykorzystany do sfinansowania różnego rodzaju przedsięwzięć firm, takich jak np.:

  • zakup nieruchomości, która stanie się środkiem trwałym firmy,
  • zakup urządzeń (np. komputerów i sprzętu biurowego) lub maszyn (np. produkcyjnych lub rolniczych),
  • środki transportu,
  • modernizację lub budowę linii produkcyjnych,
  • zakup wartości niematerialnych, np. oprogramowania, licencji, patentów, know-how, praw autorskich,
  • zakup udziałów innych firm lub papierów wartościowych.

Dodatkowo kredytem inwestycyjnym możesz także sfinansować zobowiązania leasingowe lub inne, zaciągnięte wcześniej kredyty inwestycyjne, choć taką opcję oferują tylko niektóre z banków. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pomysł na inwestycję zostanie przyjęty przez kredytodawcę, przygotuj biznesplan i przedstaw go, pamiętając, by uwzględnić szacowaną opłacalność inwestycji oraz wykazać, że Twoja firma będzie w stanie spłacić zadłużenie.

Komu opłaci się kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny z pewnością okaże się opłacalny dla firm, które dopiero rozpoczynają swoje działalność, jak i dla przedsiębiorstw, które od lat funkcjonują na rynku, ale potrzebują środków na rozwój lub unowocześnienie wykorzystywanych podczas produkcji technologii, co pomoże na późniejsze czerpanie wyższych zysków dla firmy. Szczególnie korzystne mogą okazać się kredyty inwestycyjne z możliwą okresową karencją w spłacie rat kapitałowych, dzięki której początkowa spłata nie będzie aż tak uciążliwa – na tę opcję często decydują się osoby fizyczne, które dopiero planują rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, aby planując zaciągnięcie kredytu wziąć pod uwagę wszystkie związane z nim koszty – nie tylko odsetki, ale również prowizję banku, ubezpieczenie kredytu oraz opłatę za rozparzenie wniosku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here