Leasing operacyjny – co warto o nim wiedzieć?

0
2367

Każdy, kto prowadzi własną firmę wie doskonale, że trudno odnieść sukces na rynku bez rozwijania swojego przedsiębiorstwa.

Niestety, zakup nowych urządzeń, sprzętu czy samochodów to poważne wydatki, które często stanowią zbyt duże obciążenie finansowe by pokryć je z kapitału firmy.  W takiej sytuacji możemy skorzystać z jednej z wielu form finansowania. Wśród tych, które cieszą się dużą popularnością wymienić należy leasing operacyjny. Czym jest ten rodzaj produktu finansowego? Jakie ma wady i zalety? Kiedy warto się na niego zdecydować? Przekonajmy się.

Czym jest leasing operacyjny?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wadami i zaletami leasingu operacyjnego warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest ten rodzaj finansowania. Mówiąc najprościej, w przypadku leasingu operacyjnego mamy do czynienia z przekazaniem praw do użytkowania majątku trwałego przez leasingodawcę firmie, która decyduje się na leasing. Przekazanie praw następuje na określony czas, podczas którego leasingobiorca zobowiązany jest do uiszczania równych, miesięcznych rat. Co ważne, bardzo często zdarza się tak, że okres leasingowania nie pozwala na pokrycie faktycznej wartości nabytych w jego drodze. Warto jednak pamiętać, że nie może być on krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji leasingowanego przedmiotu.

Co możemy leasingować w ten sposób?

Leasing operacyjny to sposób finansowania, dzięki któremu możesz zainwestować w wiele różnych ruchomości niezbędnych dla funkcjonowania twojego przedsiębiorstwa. Są to oczywiście samochody, jednak nie tylko. Leasingiem operacyjnym możemy objąć bowiem zarówno sprzęt komputerowy, maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty, które niezbędne są do funkcjonowania twojej firmy (sprzęt biurowy, telefony, narzędzia). Słowem – wszystko zależy od umowy między tobą a firmą lub bankiem, który udzielił ci leasingu. Właśnie dzięki temu leasing operacyjny jest elastycznym rozwiązaniem, które dopasowuje się do potrzeb danego przedsiębiorcy.

Zalety i wady leasingu operacyjnego

Jak każdy produkt finansowy tak również leasing operacyjny ma swoje zalety oraz wady. Wśród korzyści jakie daje nam ten sposób finansowania możemy wymienić między innymi: niski koszt całkowity, wysokie odliczenia VAT i PIT, brak rocznego limitu kilometrów w przypadku samochodów oraz możliwość wykupienia przedmiotów jako osoba prywatna. Wśród wad leasingu tego typu znajdują się długi minimalny okres leasingu oraz wysokość wykupu. Jeśli zależy nam na tym, by leasingowane przedmioty trafiły do majątku naszej firmy musimy czekać naprawdę długo lub liczyć się z wysokimi kosztami.

Podsumowując, dla wielu przedsiębiorców leasing operacyjny jest rozwiązaniem, dzięki któremu mogą zrealizować plany rozwoju swojej firmy. Ma on bowiem wiele zalet i często zwyczajnie się opłaca. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego rodzaju leasingu oraz dowiedzieć się jakie firmy oferują swoim klientom taką możliwość koniecznie odwiedź stronę

https://www.open.pl/rozwiazania-dla-firm/leasing/leasing-operacyjny. Znajdziesz tam wiele cennych informacji, dzięki którym podejmiesz odpowiedzialną decyzję co do sposobu finansowania inwestycji w twojej firmie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here