Malowanie powierzchni użytkowych, konstrukcji lub poszczególnych elementów konstrukcyjnych nie zawsze jest koniecznie; w pewnych jednak sytuacjach, pokrywanie ich farbą czy lakierem to zabezpieczenie przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Zabezpieczenia antykorozyjne
Przedmioty wykonane z surowców naturalnych bądź z metalu, często wymagają zabezpieczenia powierzchni w postaci pokrycia ich farbą, lakierem lub specjalnymi impregnatami, chroniącymi przed rdzą oraz korozją. Malowanie przedmiotów ma również na celu podniesienie ich walorów estetycznych.
Zabezpieczanie konstrukcji stalowych to prosta czynność, wymaga jednak poprzedzających ją przygotowań. Ma to na celu użycie do malowania właściwego podkładu i odpowiedniej farby, takiej, która dobrze pokryje całą powierzchnię, a jej właściwości pozwolą na długotrwałe użytkowanie pomalowanych elementów.
Na rynku znajdziemy wiele farb i lakierów spełniających normy określone dla danego rodzaju konstrukcji stalowych. Ogromny wybór kolorów umożliwi dobranie odpowiedniej barwy, a skład każdej farby umożliwi określenie jej przeznaczenia – nie wszystkie bowiem farby nadają się do malowania zewnętrznych elementów, niektóre z nich, mogą być stosowane tylko do wewnątrz. Dlatego, malowanie elementów wielkogabarytowych warto zlecić profesjonalnej firmie, do których można zaliczyć Zakład Robót Antykorozyjnych FRYKAR.
Malowanie konstrukcji stalowych
Proces malowania nowych konstrukcji należy rozpocząć od dokładnego odtłuszczenia każdego elementu – najczęściej przyda się do tej czynności woda z detergentem oraz czysta woda do spłukania pozostałości po zanieczyszczeniach. Następnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego podkładu – w niektórych sytuacjach podkład jest konieczny ze względów ochronnych, tworzy pierwszą warstwę zabezpieczającą przy malowaniu konstrukcji zewnętrznych.
Kolejna czynność to naniesienie odpowiedniej farby i tu do wyboru jest kilka rodzajów:
– osypywanie,
– natrysk,
– malowanie wałkiem,
– malowanie pędzlem.
Malowanie mniejszych elementów konstrukcyjnych
Malowanie proszkowe, czyli osypywanie farbą w postaci drobnego proszku, to technika natrysku elektrostatycznego. Farba jest podawana z udziałem sprężonego powietrza, wystrzeliwanego z dyszy. Cząsteczki proszku są naładowane elektrycznie, więc po zetknięciu się z powierzchnią metalu przylegają do niej na całym obszarze. Po naniesieniu farby, gotowy element umieszcza się w piecu, w którego wysokiej temperaturze proszek rozpuszcza się, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Ten rodzaj malowania nie wymaga nakładania wcześniej podkładu. Farby proszkowe są bezpieczne dla organizmów żywych oraz środowiska naturalnego.
Malowanie kontenerów i konstrukcji stalowych
Malowanie natryskowe – najczęściej stosowane przy dużych konstrukcjach oraz podczas malowania kontenerów – polega na natryskiwaniu pod ciśnieniem płynnej farby na malowane obszary. Do tego celu potrzebny jest specjalny pistolet natryskowy, z którego wypływa strumień farby w postaci maleńkich kropelek. Pistolet umożliwia rozprowadzenie farby w każdy zakamarek malowanych powierzchni kontenerów.
Stosowanie wałków lub pędzli podczas malowania konstrukcji stalowych również bywa czasem konieczne – niektóre miejsca wymagają ręcznych poprawek, więc odpowiedni pędzel lub wałek będą niezastąpionymi narzędziami malarskimi.