Podjęcie decyzji o wyjeździe zarobkowym za granicę nigdy nie jest łatwe. Z tym wydarzeniem wiąże się wiele kwestii organizacyjnych, których trzeba dopełnić, aby cieszyć się spokojnym pobytem. Im więcej wiesz i masz zaplanowane, tym lepiej. W nowym miejscu poczujesz się bardziej spokojnie i komfortowo, a adaptacja w środowisku pracy przebiegnie płynniej. Zobacz, co jest ważne zanim wyjedziesz.
Zebranie i aktualizacja dokumentów
Regulacje prawne w Niemczech są inne niż w Polsce i warto poznać je jeszcze przed wyjazdem. Na pewno:
- sprawdź, czy posiadasz aktualny dowód osobisty lub paszport (paszport nie jest wymagany),
- zawnioskuj o kartę EKUZ potwierdzającą dostęp do usług medycznych w Polsce i za granicą,
- zabierz ze sobą prawo jazdy,
- zabierz dokumenty, dzięki którym będziesz mógł potwierdzić swoje wykształcenie i kwalifikacje,
- wykonaj tłumaczenie na język niemiecki referencji lub innych dokumentów ważnych przy zatrudnieniu.
Pamiętaj, żeby po przyjeździe do Niemiec zameldować się. O ile nie zajmie się tym Twój pracodawca, powinieneś zameldować się w ciągu 3 miesięcy od przyjazdu. Po tym czasie, jeśli nie jesteś zatrudniony ani nie założyłeś własnej działalności, zarejestruj się w urzędzie, jako osoba bezrobotna.
Organizacja środka transportu
Oczywiście do Niemiec można dojechać własnym samochodem czy nawet samolotem. Jednak są to mało popularne środki transportu – głównie nieopłacalne pod względem finansowym. Na pewno największym zainteresowaniem cieszą się busy do Niemiec, które kursują często, na różnych trasach. Bilety są dostępne w sprzedaży internetowej, nierzadko dodatkowo przecenione. Można zyskać zniżki z kartą stałego klienta, na zakup biletów w dwie strony, a nawet za przejazdy grupowe. Więcej dowiesz się na stronie wybranego przewoźnika, który obsługuje Twój rejon.
Czy jechać własnym autem?
Dlaczego nie opłaca się jechać własnym samochodem? Bo do wielu niemieckich miast po prostu nim nie wjedziesz z uwagi na obowiązujące wokół nich strefy ekologiczne. Tylko specjalnie oznakowane pojazdy mają taką możliwość. W przeciwnym razie, za złamanie zakazu grożą grzywny.
Z wysokimi kosztami muszą też liczyć się kierowcy, którzy w Niemczech będą uczestniczyli w stłuczce. Niezwykle drogie jest holowanie auta, dlatego przed wyjazdem trzeba byłoby wykupić ubezpieczenie, które również nie należy do najtańszych.
Nauka języka niemieckiego
Nawet, jeśli wybierasz się do pracy, w której znajomość języka nie jest wymagana, warto poznać przynajmniej podstawy niemieckiego. To sprawi, że poczujesz się pewniej i będziesz umiał odnaleźć się w nowym otoczeniu, wśród obcokrajowców. Nawet załatwienie podstawowych spraw, jak zakup biletu na dworcu, zapytanie o drogę, czy zrobienie zakupów będzie łatwiejsze, gdy zamiast na migi, porozumiesz się z obsługą w ich języku.
Już podstawowe zwroty wystarczą na początek. Potem możesz oczywiście podnieść sobie poprzeczkę, kontynuując naukę języka już na miejscu i tym samym otwierając sobie drzwi do kariery. Więcej dowiesz się tutaj: Praca w Niemczech – jak przygotować się do wyjazdu?