Niemalże każda osoba, która musi pracować w normalnej firmie, zazdrości tzw. „freelancerom”. Czasem wolni strzelcy prowadzą własne działalności gospodarcze i pracują na własny rachunek, innym razem starają się podpisywać z pracodawcami umowy o dzieło lub umowy rachunek. Dzięki nim nie muszą otwierać własnych firm, a mogą zgodnie z prawem pracować zdalnie.
Praca zdalna co to takiego?
Otóż jest to praca, którą można wykonywać z dosłownie każdego miejsca na ziemi. Marzenie wielu osób i główny cel większości specjalistów. Czy jednak warto do niego rzeczywiście dążyć?
Oczywiście nie każdy zawód można wykonywać właśnie w ten sposób. Praca zdalna charakteryzuje się tym, iż zajmująca się nią osoba może bezustannie zmieniać swoje miejsce zamieszkania, a cały czas jest odpowiedzialna za te same rzeczy. Może wykonywać swoją robotę prosto ze swojego domu czy mieszkania i najczęściej tak to właśnie wygląda. Nie musi wstawać codziennie z samego rana i w pośpiechu przygotowywać się do wyjścia, by rozpocząć normalny dzień roboczy jak zwykle – o godzinie ósmej czy dziewiątej rano. Zamiast tego sama decyduje o tym, kiedy tak naprawdę chce pracować. Jeśli najwięcej energii ma z samego rana, wstaje nawet o piątej i od razu zasiada do komputera lub biurka, by wykorzystać moment największego zapału do pracy.
Jeżeli natomiast o tak wczesnych godzinach nie jest w stanie sklecić nawet najprostszego zdania czy odpowiedzieć na typowe pytanie, wyleguje się w łóżku do godzin popołudniowych, by dopiero późnym wieczorem zająć się swoimi zawodowymi obowiązkami. Każdy wolny strzelec sam ustala sobie swój grafik. Wstaje wcześnie rano i ma potem całe popołudnie wolne lub najpierw zajmuje się przyjemnościami, by w nocy, kiedy wszyscy pójdą już spać, zabrać się za przygotowanie projektu dla klienta. Ma to swoje dobre i złe strony.
Możliwość samodzielnego manewrowania swoim grafikiem teoretycznie jest czymś pozytywnym, ale jednak nie dla każdego. Osoba pracująca zdalnie nie ma nad sobą żadnego szefa. Jeśli nie obudzi się rano, choć miała to w planach, później będzie musiała siedzieć po nocach, byleby tylko ukończyć zlecone jej zadania. Czasem człowiekowi trudno jest się samodzielnie zmotywować do pracy. Niektóre cechy osobowości po prostu na to nie pozwalają i trzeba nad nimi bezustannie pracować, by zarabiać właśnie w taki sposób.
Wiedząc już, praca zdalna co to, każdy zainteresuje się tym, jakie zawody pozwalają na jej wykonywanie. A jest ich na szczęście całkiem sporo. Przeważnie mając w ręku jakiś konkretnych fach, można zostać takim wolnym strzelcem. Bardzo często na ten krok decydują się m.in. tłumacze. Rzadko kiedy pracują w większych korporacjach i firmach, zwłaszcza jeśli ich umiejętności są naprawdę wyjątkowe i doceniane przez wszystkich klientów.
Porzucają więc swoje standardowe stanowiska pracy, zakładają własne firmy i póki nie mają pieniędzy na otworzenie swojego biura, działają wprost ze swoich domów. Przy pomocy sieci pozyskują dla siebie nowych klientów i stale się rozwijają, robiąc to wszystko w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Podobnie postępują pisarze i copywriterzy. Odnajdują portale internetowe ze zleceniami polegającymi na tworzeniu nowych treści i rejestrują się na nich, aby w ten sposób zarabiać.
Prędzej czy później otwierają swoje działalności i gdy już mają uzbierane stałe grono różnych klientów, są w stanie świetnie pokierować własną karierą. Informatycy tez korzystają z możliwości pracy zdalnej – podobnie jak graficy komputerowi, marketingowcy czy nawet architekci. Coraz więcej zawodów może być wykonywanych właśnie zdalnie. Pozwolił na to błyskawiczny rozwój Internetu, a także sami ludzie, którym zwykła praca na etacie przestała już odpowiadać.
Naturalnie nie każdemu taka praca zdalna przypadnie do gustu. Z pozoru wygląda ona na pracę idealną, ale o jej wadach może się przekonać tylko ten, kto rzeczywiście zacznie ją wykonywać. Zwykle związane są one z organizacją roboty. Mało kto jest na tyle zdyscyplinowany, by nie mając nikogo nad sobą, wstawać o tej szóstej rano i od siódmej zajmować się zawodowymi obowiązkami. Mogąc sobie trochę dłużej pospać, niemalże każdy to zrobi i przez to do swojej roboty usiądzie znacznie później. Zaczynając ją wcześniej, kończy się ją czasem i późnym wieczorem, przez co dzień znacznie szybciej się kończy. O tych wadach muszą pamiętać wszystkie osoby, które zainteresowały się pracą zdalną i aktualnie uważają ją za najlepsze rozwiązanie. Ma ona oczywiście sporo zalet, ale tak samo wiele ma wad.