Nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie dochodzimy do wniosku, że konieczne jest zdecydowanie się na pożyczkę. Pożyczka sama w sobie nie jest zła, ale nieodpowiedzialne pożyczanie może skutkować powstaniem pętli zadłużenia. Pętla zadłużenia jest niebezpiecznym zjawiskiem, ale jest to zjawisko, z którym absolutnie można sobie poradzić. Konieczne jest odpowiednie podejście do tematu, dobrym przykładem jest konsolidacja.
Czym jest konsolidacja?
Konsolidacja to nic innego, jak po prostu kredyt na spłatę zaciągniętych zobowiązań. Co ważne, możliwa jest konsolidacja kredytów, jak i konsolidacja chwilówek dla zadłużonych. Zaciągnięte zobowiązania nie mają znaczenia. Co jeszcze można powiedzieć na temat konsolidacji? Konsolidacja pozwala uzyskać równowagę finansową. Otóż zamiast kilku zobowiązań finansowych, mamy jedno zobowiązanie. Naturalnie kredyt konsolidacyjny (można też spotkać się z określeniem kredyt oddłużeniowy) to kredyt, który będzie spłacany przez bardzo długi czas. Niemniej nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, żeby uzyskać wspomnianą już równowagę finansową.
Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego — poszukiwanie pomocy
Jeżeli w obszarze zainteresowania jest wcześniejsza spłata produktów pozabankowych poprzez kredyt oddłużeniowy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy firm, które zajmują się konsolidacjami. Wybór odpowiedniej firmy to gwarancja sporej oszczędności czasu (w końcu nie trzeba samodzielnie przeglądać poszczególnych ofert) i pewność oferty dopasowanej co do wymagań finansowych. Co do przykładów firm, na pewno warto zajrzeć pod ten link https://www.splatachwilowek.pl/.
Jakie formalności są potrzebne?
Wcześniejsza spłata produktów pozabankowych jest oczywiście bardzo ważna, ale nie wolno zapominać o formalnościach, które wiążą się z kredytem konsolidacyjnym. W końcu bez przebrnięcia przez formalności można zapomnieć o udzieleniu kredytu. Tak więc, co można powiedzieć o formalnościach? Na pewno istotne znaczenie ma to, że nie sposób odnieść się do wszelkich szczegółów. Niemniej jednak są formalności, które można określić jako potrzebne w każdej sytuacji. Tak przedstawia się lista:
– umowy dotyczące zobowiązań, które mają być skonsolidowane,
– wyciągi bankowe z rachunków osobistych,
– wyciągi z kart (oczywiście opcjonalnie),
– zaświadczenie dotyczące zatrudnienia (np. umowa o pracę),
– zaświadczenie o dochodach,
– oświadczenie na temat stanu cywilnego.
Jak widać, w przypadku zainteresowania kredytem konsolidacyjnym, należy liczyć się z formalnościami. Niemniej dobrze też zadać sobie pytanie, czy formalności są najważniejsze? Najważniejsza jest wcześniejsza spłata pożyczek i wyjście z pętli chwilówek. Można powiedzieć, że to powinno być dla wszystkich absolutnie najważniejsze.
Przy okazji formalności można też dodać zabezpieczenia stosowane przez banki. Jest to temat, który można niejako podciągnąć do formalności. Otóż trzeba zadać sobie pytanie, czy bank stosuje jakieś zabezpieczenie? Tak się składa, że jest to pytanie, na które można udzielić różnych odpowiedzi. Otóż spłata chwilówek może być możliwa, dzięki kredytowi z hipoteką i bez hipoteki. Ktoś może zapytać, czym różnią się od siebie poszczególne propozycje? Naturalnie kluczowe znaczenie ma hipoteka. Poza tym warto podkreślić, że kredyt hipoteczny wiąże się z większą sumą (niż w przypadku braku hipoteki), dłuższym okresem na spłatę i większymi trudnościami z uzyskaniem kredytu.
Być może pojawiło się pytanie, co konkretnie można powiedzieć na temat czasu trwania umowy? Na pewno nie sposób odnieść się do szczegółów, ale najbardziej prawdopodobny jest kredyt na 9-12 lat. Jeżeli chodzi o różnicę w przypadku zabezpieczenia hipotecznego, zabezpieczenie hipoteczne może przełożyć się na umowę, która będzie ważna nawet przez 30 lat. Konsolidacja to rozwiązanie, które może być skuteczne także przy przeogromnych długach (co dowodzi temu, że nawet z najtrudniejszej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązanie).
Spłata chwilówek przez konsolidację nie jest możliwa, co robić?
Warto jeszcze odnieść się do sytuacji, w której spłata chwilówek poprzez konsolidację nie jest realna. W końcu nigdy nie ma gwarancji co do tego, że bank udzieli wsparcia finansowego. Wsparcie finansowe udzielane jest tylko wtedy, gdy nie powinno być żadnych problemów ze spłatą (trzeba powiedzieć wprost, że pożyczka to zawsze jest mniejsze lub większe ryzyko, czasami zdarzają się sytuacje, których w żaden sposób nie można było przewidzieć).
Co robić, kiedy nie można liczyć na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego? Na pewno nie wolno się załamywać, w takim wypadku również można znaleźć jakieś rozwiązanie. Konkretnie, konieczne są szczere rozmowy z instytucjami, którym zalegamy pieniądze. Wiadomo, że takie rozmowy nie są w żadnym stopniu przyjemne, ale nie oznacza to tego, iż należy ich unikać. Rzeczywistość przedstawia się wprost przeciwnie. Poza tym takie rozmowy mogą skutkować ustaleniem nowych (zadowalających) terminów. Jeżeli jest problem, ucieczka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Ucieczka do niczego dobrego nie prowadzi.